Hap Adamı Önce Güldürür Sonra Öldürür

ßy SiNaN.....!

 

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık; bir maddenin tüm kötü sonuçlarına rağmen, karşı konulmaz bir şekilde o maddenin aranmasının, kullanılmasının sürdürülmesidir. Bir hastalık olarak kabul edilen bağımlılığın temelinde genetik yatkınlık yanısıra; model alma, kötü aile ilişkileri, toplumsal ve ekonomik zorluklar, madde alımını kolaylaştıran çevreler hastalığın ortaya çıkmasında diğer nedenleri oluşturabilirler...

 

SENTETİKLER

 

1) EX TACY (Ekstazi)

 

Ekstazi uyarıcı bir maddedir ve genellikle tabletler halinde satılmaktadır. Farklı şekil ve görüntülerdedir. Üzerlerinde logolar bulunur: Araba, kelebek, süpermen, yonca,.. logoları. Şekeri andırırlar. Genellikle delikanlılar, gençler tarafından eğlence yerlerinde kullanılır.

Düşük dozda ekstazi, kişini kendisini iiyi, enerjik hissetmesine yol açar. Diğer insanlarla daha rahat ilişki kurabilir hale gelir. Özgüveni ve enerjiyi arttırır. Daha yüksek dozlarda dişler sıkılmay başlar, çenede ağrı oluşur. Bu yüzden bazıları ağızlarına emzik alırlar. Terleme, kan basıncında, kalp atım hızında artma, bunaltı, panik ataklar, görmede bulanma, bulantı, kusma ve epileptik nöbetler oluşabilir. Sonrasında uyku, bellek sorunları ve depresyon oluşabilir.

Eğlence yerlerinin kapalı, havasız, sıcak ortamlarında ekstazinin verdiği yüksek enerji ile yorulmak bilmeksizin saatlerce dansedilmekte, beden ısısı yükselmekte, terle kaybedilen sıvı yerine konmadığından, ısı çarpması, sıvı elektrolit kaybı, inme, böbrek ve kalp yetmezliği, epilepsi nöbetleri nedeniyle ölümler olabilmektedir.

Ekstazi ayrıca sarılık ve karaciğer hasarı yapabilir. Beyin hücrelerini öldürerek öğrenme ve bellekv işlevlerinde belirgin bozulmalara neden olabilir.

 

EKSTAZİ SIKLIKLA KULLANILDIĞI ZAMAN İHTİYAÇ GİDERMEZ 1 TANE YETMEZ SAYI HER GEÇEN GÜN ARTAR 3 - 5 GİDER SONU YOKTUR...

 

BULUNABİLİRLİLİK & KULLANIM

Özellikle gece kulübü ve elektronik müzik organizasyonlarında popüler olan Ecstasy tabletleri bulunabilirliği mümkündür. Tipik bir doz olarak 100-125 mg dört ila altı saat etkisini gösterir.

 

KULLANIM İŞARETLERİ

Ecstasy kullananların göz bebekleri genişler ve ışığa hassasiyet artar. Çeneyi sıkma ve diş gıcırdatma gözlemlenebilir efektlerdendir. Duyum artar ve kullanıcılar çoğu zaman bunu dans etme isteği, konuşma ve dokunarak ile gösterir. Kullanıcılar çoğu zaman abartılı şevkat hareketleri gösterebilir.Dünyadan Çeşitler

 

 

2)CAPTAGON

 

Sentetik bir uyuşturucu türüdür.Önceleri Almanya'da yasal olarak üretilen bu maddenin üretimi, kötüye kullanımının artması üzerine durdurulmuştur.Üretiminin durdurulmuş olması ile birlikte yasal olmayan yollardan,yüksek kazanç elde etmek için çeşitli ülkelerde kaçak olarak üretilmeye başlanmıştır.
Piyasaya captagon ticari adı ile sürülen ve etken madde olarak fenetylline içeren bu uyuşturucunun özellikle Arap ülkelerinde kullanımı yaygındır.
Captagon üretiminde tespit edilen iki aşama vardır.Birincisi fetylline maddesinin imal edildiği kimyasal aşama,ikincisi ise elde edilen etkin maddenin tablete dönüştürülmesi olan fiziksel aşamadır.Yapılan araştırmalar göstermiş ki; yasadışı yollardan captagon üretimi yapan şahıslar, daha fazla uzmanlık,zaman ve laboratuar malzemesi gerektirdiğinden,fenetylline maddesini doğrudan temin edip, ikinci aşama olan ve çok uzmanlık gerektirmeyen fiziksel aşama devresinden itibaren üretime geçmektedir.
Önceleri etkin maddesi fenetylline olarak üretilen ve satılan captagonun, üretiminin yasaklanması neticesinde yasadışı yollardan gizli laboratuarlarda üretilmeye başlanması ile etkin maddesi ve içerisinde ne olduğu tam olarak bilinmeyen, ancak hapların üzerlerindeki captagon logolarından dolayı captagon adı ile satışı yapılan, farklı özelliğe sahip haplarda tespit edilmiştir.

3)METHAMFETAMİN

 

Amfetaminin çok aşırı bağımlılık yapan ve oldukça yüksek zehirleyici özelliği bulunan şeklidir.Kısaca METH olarak bilindiği gibi, şeffaf kaya gibi görüntüsü nedeniyle "ıce"(buz) olarak da bilinir.Etkisi, ne kadar kullanıldığına bağlı olarak 2-24 saat arasındadır.

 

4)LYSERGİC ASİD DİETHYLAMİD (L S D)

 

Çavdar mahmuzu (claviceps purpurea) genel olarak arpa, buğday, çavdar ve mısır gibi tahıl ürünleri üzerinde asalak olarak yaşayan zehirli bir mantardır. Bu mantarın dışı koyu mor, içi açık mor ya da pembe renktedir. Toprakta yetişen beyaz ya da krem renginde olan türleri de vardır.
1938 yılında İsviçre'nin Basel kentinde Sandoz İlaç Firması laboratuarlarında çalışan Albert Hoffman çavdar mahmuzundan bulunan çeşitli alkaloidlerden sentez yoluyla LSD elde etmiş bu maddeyle laboratuar araştırmaları ve hayvan deneyleri yapmıştır.

Mürekkeple yazı yazıldığında fazla mürekkebi emen kağıt gibi renkli, parlak, çıkartma gibi veya emici kağıt tabakalarında emdirilmiş olarak, renkli tabletler veya emici kağıt şeklinde, su gibi renksiz sıvı ve ince jelatin kareleri şeklinde satılır.

Tatsız, kokusuz olan LSD toz halinde yada çeşitli maddelere emdirilmiş halde de bulunabilir.

30 gram LSD 300.000 doz için yeterlidir. Bir toplu iğne başı kadar LSD; kullanan şahsın kendisinden geçmesini sağlaması için yeterlidir. Eğer bu miktar biraz fazla alınacak olursa insanı çıldırtır bunun devamında ise intiharlar ve cinayetlerin gelmesi kaçınılmazdır.

 

ROCHE (ROŞ)

 

Etken maddesi Rohipnol (Rohypnol) olan ve piyasada Diazem, Nervium olarak bilinen ilaç ailesinden olan, kullanıcılar arasında Roş olarak anılan bu madde merkezi sinir sistemi üzerine etkilidir. Bunaltı giderici, uyku verici, kalp ve solunum hızını, düşünceyi yavaşlatıcı bir etkisi vardır. Uygunsuz olarak kullanan kişilerde özellikle cinsel konularda saldırganca davranışlar görülebilir.

 

Roş Bir Tür Cesaret Hapıdır . Kullanan Kişinin Kendine Güveni Artar Deli Hapı Diye de Adlandırılır...

 

Roş alan kişi alkol almamış olsa da sarhoş gibi görünür. İçsel engelleri ortadan kalkar, yargılaması bozulur. Alkolle birlikte alınırsa film kopar ve kişi bu dönemde yaptığını anımsamaz

 

 

 

ESRAR

 

1) REÇİNE ESRAR

 

Kenevir bitkisinin yapraklarının üzerindeki reçinenin çıkarılmasıyla elde edilen esrara "reçine esrar" denir.

2) TOZ ESRAR

 

Kenevir bitkisinin yapraklarının toplanarak kurutulması sağlandıktan sonra elekten geçirmek suretiyle elde edilen esrara "toz esrar" denir.

3) PRES ESRAR

 

Kenevir bitkisinden elde edilen maddenin nakliyesini kolaylaştırma amacıyla çeşitle şekillerde preslenmesi sonucu oluşan esrara; "pres esrar" denir.

4) GONCA ESRAR

 

Kenevir bitkisi içerisindeki aktif maddenin fazlaca bulunduğu üst yapraklardan elde edilen esrara "Gonca esrar" denir.

5) LİKİT (SIVI) ESRAR

 

 

Kenevir bitkisinden elde edilen esrarın damıtılmasıyla likit esrar elde edilir.

 

  Esrar neye benzer Sigara tütününe benzer. Rengi yeşilden kahverengiye dek değişebilir. Genellikle “çarşaf” olarak adlandırılan sigaralık kağıda sarılarak sigara gibi içilir. Kimi zaman yiyecek ve içecekler içerisinde de alınabilir.

Esrarın etkisi herkeste farklı olabilir.  Kimi rahatlar, canlanır, konuşkan olur, gülmeye başlarken; kimileri  gerginleşir, bunaltılı, korkulu, şaşkın olur.
Yüksek dozlarda esrar içildiğinde denetimin kaybolması, bilinçte bulanma, gerginlik, kuşkuculuk ve panik hali oluşabilir. Gerçeklikle bağlantının kopması şeklinde varsanısal yaşantılar olabilir.

Esrar kullanımının fiziksel etkileri sonucu gözlerde kızarma, ağız ve boğazda kuruma, soluk borusunda tahriş, soluk borusunda genişleme, iştah ve kalp atım hızında artma, kan basıncında düşme görülür. Esrar, alınan miktara ve bireysel yanıtlara bağlı olarak sersemlik veya huzursuzluk oluşturabilir.

 

Uzun Süre Kullanılan Esrarın Etkileri Nelerdir?

·        Özellikle akciğer kanseri oluşturabilir.

·        Süregen solunum sistemi hastalıkları oluşturur.

·        İşe, çalışmaya, derslere karşı isteği, güdülenmeyi azaltır.

·        Henüz gizli kalmış şizofreni belirtileri açığa çıkarabilir. Yanısıra, şizofreni belirtilerini kötüleştirir.

·        Kişinin dikkatini, belleğini belirgin olarak bozar ve karmaşık işlemleri yapmadaki başarısını düşürür.

 

 

  KOKAİN   Kokain Nedir?

Kokain uyarıcı bir maddedir. Uyarıcılar kişiyi, uyanık, enerjik yaparlar. Kokain, ayrıca kişiye coşku ve “yükselmiş bir kafa” verir.
Kokain beyaz bir toz halindedir. Bunun sigara gibi içilebilir ve kristal gibi olan formuna krek (crak) kokain adı verilir. Kokainin eroinle karıştırılıp, enjektörle damardan uyguladığı formuna hız topu “speedball” denir.

Kokain başta kişiyi enerjik, konuşkan, coşkulu yapabilir. Kişi kendi duygu ve duyularının daha bir farkındadır. Uyku ve açlık gereksinimi azalır. Bazıları rahatlarken, kimileri öfkeli olur. Yüksek dozda; panik ataklar, psikotik belirtiler, yıkıcı davranışlar ortaya çıkar. Nabız, tansiyon, beden ısısı artar.

 Uzun süreli kullanımda kan basıncı yükselir, beyin kanaması oluşabilir.

·        Genç yaşta kalp krizi görülebilir.

·        Epilepsi nöbetleri oluşabilir.

·        Aşırı dozda solunum durabilir.

·        Buruna çekildikçe sinüzit ve burun dokusunda delik oluşturabilir.

·        Akciğer hasarı yapabilir.

·        Damardan uygulanması enfeksiyonlara ve ortak enjektör kullanımı AIDS’e yol açabilir.

·        Ciddi psikiyatrik bozukluklar oluşturabilir.

·        Uzun süreli kullanımında beslenme sorunları, maddi sorunlar, cinsel sorunlar oluşabilir.

   

   

    

 

    

 

    EROİN

    

 

    

      Eroin morfinin yarı sentetik bir türevi olup kimyasal yapısı diasetil morfin hidrokloriddir. Beyaz renkli, suda kolay eriyen bir tozdur. Morfinden daha güçlü analjezik etkisi vardır.

Eroin ilk olarak Almanya'da Bayer fabrikalarında çalışan kimyacı Dresser tarafından elde edilmiştir.

Beyaz toz eroin saf olarak satılmaz, satıcıların "katkı" adını verdikleri maddelerle karıştırılarak satışa hazır hale getirilir. Bu katkılı halinden sonra kahverengi tonlarında olur.

 

      SON ÜÇ YILIN TÜM MADDE YAKALAMALARI

     

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !